Kawa zbożowa, jak sama nazwa wskazuje, jest napojem produkowanym ze zbóż, wielokrotnie ma dodatek cykorii czy buraka cukrowego, jaki nadaje smak podobny do kawy zwykłej. Kawa zbożowa jest możnym zarzewiem: błonnika, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy. Poza tymże jest lekka, obniża odczucie głodu, zapewnia potrzebnych elementów oraz reguluje przemianę materii. – przekonują dietetycy. Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny jest zatem trunkiem, po jaki może sięgnąć w zasadzie każdy – kobiety w ciąży, karmiące, dzieci czy osoby z nadciśnieniem.

Kawa inka

Inka kawa zbożowa, jak wskazuje jej nazwa, jest napojem produkowanym ze zbóż. Smak inki jest podobny do normalnej kawy. Poza najbadziej popularną nieschematyczną „Inką”, na półkach sklepowych odnaleźć możemy także kawę „Anatol” i kawy zbożowe wielu pozostałych wytwórców. Dane artykuły trochę różnią się pomiędzy sobą właściwościami czy składem. Niemniej natomiast bez kłopotu możemy przytoczyć właściwości wspólne łączące pojedyncze napoje. Przyjrzyjmy się wpierw elementom kawy zbożowej.

Skład kawy zbożowej

Inka – jest to kawa zbożowa, jaka ma doskonały, ponieważ dobry skład. Niejednokrotnie tworzy się ją z pieczonych ziaren jęczmienia, żyta, orkiszu, czy pszenicy, więc z najróżniejszych zbóż. Popularnym dodatkiem są cykoria oraz buraki cukrowe. Jeżeli poszukujesz odpowiedniej kawy z cykorią, to polecamy artykuł BIO. Jest to dobry napój podobny do normalnej kawy fascynuje własnym niepowtarzalnym smakiem i wyjątkowymi właściwościami. Co ważne, produkcja oraz skład Inki nie zamieniają się znacząco od czasu dojścia napoju do Polski w XVIII wieku. Do dzisiaj do produkcji wykorzystuje się więc nadmienionych ziaren zbóż, zdecydowanie pieczonych i dodatkowo korzenia mniszka oraz nadmienionych już buraka oraz cykorii.

Wartości


Kawa zbożowa, prócz owego, iż jest napojem niskokalorycznym, jest także centrum błonnika pokarmowego, dzięki czemu wspiera perystaltykę jelit oraz obniża odczucie głodu. W kawie zbożowej znajdują się takie elementy wzmacniające, jak fosfor, potas, cynk, żelazo, natomiast również witaminy z grupy B. Dzięki ilości polifenoli, przedstawia ona działanie antyoksydacyjne. Do pozostałych jej wartości należą: wspieranie układu nerwowego, zmniejszanie podrażnień śluzówki układu pokarmowego, wspieranie usuwania żółci i zmniejszenie stopnia złego cholesterolu. Kawa zbożowa jest centrum istotnych elementów wzmacniających: magnezu, selenu, natomiast również polifenoli, jakie ujawniają funkcjonowanie przeciwutleniające. Należałoby również zobaczyć, iż dodatek w formie cykorii mieszczącej inulinę, pozytywnie oddziałuje na florę bakteryjną jelit i wspiera przemianę materii oraz pomaga w procesie odchudzania.

Floral obraz autorstwa freepik - www.freepik.com