Kawa zbożowa dla większości dorosłych to miłe wspomnienie lub trauma z dzieciństwa. Podawana w wielu przedszkolach nie wszystkim przypadła do gustu. Czy warto pić kawę zbożową? Jaki ma wpływ na organizm?

Czym jest kawa zbożowa

Ogólnie rzecz ujmując kawa zbożowa to napój powstały w skutek parzenia prażonych nasion zbóż. Przede wszystkim żyta i jęczmienia, czasem orkiszu i pszenicy. Popularnym dodatkiem jest cykoria, sporadycznie burak cukrowy. Najczęściej spotykana forma to kawa instant, którą wystarczy zalać gorącą wodą lub mlekiem. Nie powinna zawierać żadnych sztucznych dodatków, w tym konserwantów i barwników.

W przeciwieństwie do “prawdziwej” kawy, zbożowy odpowiednik nie zawiera kofeiny. Można ją podawać dzieciom, kobietom w ciąży, karmiącym piersią, osobom starszym i z chorobami serca oraz żołądka. Jej smak również nie przypomina zwykłej kawy i jest zróżnicowany w zależności od mieszanki zbóż. Można ją podawać na wiele sposobów. Z dodatkiem cukru, śmietanki, przypraw korzennych itd.

Właściwości zdrowotne kawy zbożowej:

  • pomaga w walce ze złym cholesterolem,
  • poprawia pracę jelit,
  • wzmaga produkcję żółci,
  • działa łagodząco na podrażnienia układu pokarmowego,
  • zmniejsza odczuwanie głodu,
  • zawiera witaminy i minerały, m.in.: fosfor, potas, cynk, żelazo, witaminy z grupy B,
  • poprawia pracę układu nerwowego,
  • dodatek cykorii działa jak naturalny probiotyk,
  • jako bogate źródło polifenoli ma silne działanie antyoksydacyjne.

Okazuje się, że kawa zbożowa jest bardzo zdrowa. Wadą jest jej wysoki indeks glikemiczny, niebezpieczny dla osób cierpiących na cukrzycę. Po za tym zawiera gluten, więc nie może być spożywana przez osoby z celiakią.

Kawa zbożowa a odchudzanie

Można znaleźć informacje jakoby kawa zbożowa sprzyjała odchudzaniu. Z jednej strony jest to prawda. Zbożówka jest napojem o niewielkiej ilości kalorii, a przy tym daje efekt “oszukania głodu”. Jest bogata w błonnik, który przydaje się w walce z dodatkowymi kilogramami. Co więcej kawa zbożowa przyspiesza przemianę materii i poprawia pracę jelit. Niestety z tymi właściwościami kłóci się wysoki indeks glikemiczny. W trakcie odchudzania zaleca się takich produktów unikać. Podsumowując: nie można liczyć na to, że picie kawy zbożowej przyniesie spektakularny spadek wagi.

Okazuje się, że kawa zbożowa to coś więcej niż zamiennik zwykłej kawy podawany dzieciom. Napój znany jest od wieków i ma wielu zagorzałych fanów. Warto przekonać się do jego smaku, ponieważ ma wiele właściwości sprzyjających zdrowiu. Może pomóc w walce z zaparciami, ale niekoniecznie w odchudzaniu. Lepiej unikać kawy zbożowej w przypadku cukrzycy.

Winter obraz autorstwa freepik - www.freepik.com